[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Bardzo łatwy chlebek na początek                           

·         400 g mąki, wymieszanej po połowie z żytnią lub sama pszenna

·         2 opakowania po 7 g drożdży instant (jedno jeśli z samej pszennej mąki)

·         2-3 łyżki oliwy z oliwek

·         1 łyżeczka cukru/fruktozy, 1 łyżeczka soli

·         ok. 200 ml (niepełna szklanka) letniej wody

·         1 jajko

·         łyżka oregano/tymianku/bazylii/rozmarynu lub 2 posiekane ząbki czosnku lub pół cebuli startej na tarce, garść posiekanych orzechów, pestek słonecznika, łyżka maku... co tam fantazja podpowiada :-)

·         kawałek papieru do pieczenia wielkości blachy

Mąkę mieszamy z drożdżami i przyprawami, dodajemy oliwę, wlewamy letnią wodę i mieszamy całość mikserem koncówkami do wyrabiania ciasta. Potem wykładamy na oprószoną mąką stolnicę i wyrabiamy krótką chwilę formując z ciasta dwie kule, lekko je spłaszczamy na środku. Kładziemy na blachę wyłożoną papierem, smarujemy żółtkiem rozbełtanym z paroma kroplami wody. Posypujemy słonecznikiem itd. Zostawiamy w spokoju na pół godziny, podczas których chlebek sobie rośnie, kilka razy smarując go żółtkiem. Dzięki niemu zrobi się na chlebku chrupiąca skórka. Potem wstawaimy do piekarnika nagrzanego do 200 st. na ok. 25 minut. Gotowe!

Bułeczki niedzielne

P:

·         25 g margaryny lub masła (1/10 kostki) + odrobina do smarowania blachy

·         1 szklanka mleka

·         2 opakowania drożdży instant

·         500 g mąki pszennej lub mieszanej pół na pół z żytnią

·         1 łyżeczka soli

·         1 jajko

·         1/3 szklanki mleka do posmarowania

·         mak/słonecznik/sezam itp. do posypania (niekoniecznie)

       Jajko wyjmujemy z lodówki 2 godziny wcześniej, by osiągnęło temperaturę pokojową. Masło rozpuszczamy, studzimy do temperatury pokojowej, mleko podgrzewamy by było letnie. Nie może być gorące! Mąkę mieszamy z drożdżami i solą, wlewamy mleko, masło, dodajemy jajko, wyrabiamy mikserem. Z ciasta formujemy okrągłe bułeczki. Układamy na posmarowanej masłem i oprószonej mąką blasze. Blachę wstawiamy na noc do lodówki na jej najmniej zimną półkę. Dzięki temu nasze bułeczki będą rosły powoli. Rano smarujemy bułeczki mlekiem, posypujemy ziarnem i wstawiamy na 5-10 minut do piecyka o temperaturze 250 stopni. Gotowe!

Profesionalny Ti-Chlebek dla Ambitnych:

Składniki i ich ilość:
30 g drożdy (1/3 typowej kostki)
3 szklanki mąki pszennej (typ 480 lub 500)
1 szklanka mąki żytniej
1 szklanka mąki pszennej RAZOWEJ
(są trudności z zakupem więc można zastąpić mieszanką pół na pół mąki typu 500 i otręb pszennych)
1/4 szklanki łuskanego słonecznika z sezamem lub makiem etc.
1 łyżka oleju słonecznikowego
1 szklanka mleka 0,5%
1 szklanka wody
1 łyżeczka (herbaciana) soli (najlepiej czosnkowej)

Sposób przygotowania:
W sporym naczyniu rozpuścić drożdże w wodzie i mleku (nie mogą być zimne z lodówki, lecz w temperaturze pokojowej). Dodać do mieszanki mąkę żytnią , pszenną razową oraz 1 (na razie tylko 1) szklankę mąki białej pszennej. Taki glut dokładnie wymieszać drewnianą łyżką, aby zlikwidować grudki suchej mąki. Naczynie odstawić w ciepłe, nieprzewiewne miejsce na 30 minut. Po tym czasie ciasto spuchnie i to sporo teraz należy dodać do niego pozostałe 2 szklanki pszennej mąki, łyżeczkę soli. Całość ugniatać już ręką, bardzo solidnie przez 5-8 min. Po gnieceniu powinno być już gęste, acz dalej kleiste - w takiej postaci przełożyć do uprzednio posmarowanej łyżką oleju formy (około 35x15 cm, wys. min 7-8cm - taka jak do keksu). Po ułożeniu wygładzić powierzchnię ręką zwilżoną zimną wodą i posypać słonecznikiem z dodatkami (wklepać ziarna w powierzchnię).
Nastawić piekarnik na największy możliwy ogień. Wstawić do niego przygotowane ciasto ale nie zamykać drzwi, tylko zostawić półprzymknięte (to bardzo ważne, żeby temperatura i świeże powietrze dochodziły do piekącego sie CUDU :-).po około 30 minutach zredukować gaz aby temperatura ustabilizowała się ok. 200-220 stopni i domknąć piekarnik. W zależności od "jakości" piekarnika chleb będzie się piekł 40 do 50 minut od chwili zamknięcia drzwi piekarnika. W trakcie należy ze 3 razy zwilżyć powierzchnię chlebka wodą za pomocą pędzelka lub mokrej ściereczki. Proces pieczenia można kontrolować patyczkiem (aż ciasto ewidentnie przestanie przywierać) lub "na oko" po kolorze skórki (ma być ciemniejsza - złotobrązowa), po upieczeniu wyjąć z piekarnika, wyłuskać z foremki zawinąć w lnianą ściereczkę i postawić na deseczce do ostygnięcia w ciepłym nieprzewiewnym miejscu (na około 20-30 min.)
Po tym czasie, z narażeniem życia, bronić przed bandą głodomorów :-)

Opis ogólny:
Ten przepis zawiera kilka drobnych acz istotnych dla jakości szczegółów - uchylenie klapy czy kolejność dodawania składników oraz "ciepłe, nieprzewiewne miejsce" to bardzo ważne składniki sukcesu, na co uczulam (!). Wiem że mąki pszenna razowa i żytnia razowa to rarytasy - trochę trudno dostępne (chyba że ktoś ma chody w piekarni ...
Dla amatorów większej "puszystości" chlebka dodam, że chleb jest mniej zbity po dodaniu półtora małej łyżeczki proszku do pieczenia, ale wtedy traci trochę na trwałości, którą gwarantuję przez tydzień.
Do tego masełko lub smalczyk i wcinać aż się uszy trzęsą.
SMACZNEGO

Chleb dietetyczny:

Składniki i ich ilość:
otręby owsiane - 2 opakowania po 200 g
3 łyżki mąki pszennej
1 łyżka masła
4 jaja
1 opakowanie drożdży w proszku
1/2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka soli
3/4 szklanki mleka
ewentualnie, dla poprawienia walorów smakowych: suszone śliwki, rodzynki, pestki dyni lub słonecznika, ugotowane ziarna soi, może być kminek - co kto lubi...

Sposób przygotowania:
Oddzielić żółtka od białek, białka ubić na sztywną pianę, a wszystkie pozostałe składniki wymieszać - można pomóc sobie mikserem elektrycznym. Dodać pianę i delikatnie połączyć z masą. Ciasto odstawić na 30 minut (najlepiej w ciepłe miejsce). Piec około 40 minut w temperaturze 180 stopni.

Opis ogólny:
Taki chlebek  jest naprawdę łatwy w przygotowaniu i bardzo zdrowy. No i otręby w takiej postaci są dużo atrakcyjniejsze niż "na sucho".

Chleb razowy

Składniki

50 dag razowej mąki pszennej, ćwierć łyżeczki proszku do pieczenia, łyżeczka cukru, 4 dag drożdży, łyżka otrąb, 10 dag słonecznika łuskanego, 5 dag posiekanych orzechów, po łyżeczce kolendry, kminku i siemienia lnianego, łyżeczka soli, pieprz i sproszkowana słodka papryka

Sposób przyrządzania

Przesiać mąkę z solą i proszkiem. Zrobić wgłębienie i wkruszyć w nie drożdże, wsypać cukier. Zalać drożdże ciepłą wodą (300 ml) i dobrze wymieszać z częścią mąki. Gdy rozczyn wyrośnie, zagnieść go z resztą mąki i pozostałymi składnikami (2 łyżki ziaren odłożyć do posypania chleba). Dobrze wyrobić. Podłużną formę wysmarować masłem, obsypać otrębami i włożyć do niej ciasto. Wierzch ciasta posmarować wodą i obsypać odłożonymi ziarnami. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy ciasto podwoi swoją objętość, wstawić je do nagrzanego piekarnika i piec w temperaturze 200°C około 40 min. Najlepiej zostawić chleb w piekarniku, aż wystygnie.

Przeliczamy gramy

W przepisach kulinarnych waga produktów najczęściej jest podawana w gramach lub dekagramach. Szybciej lub gdy nie mamy w domu wagi, ilość tę odmierzymy szklanką, łyżką albo łyżeczką. W tabelce podajemy przeliczniki często używanych w kuchni produktów.

Szklanka to naczynie o pojemności około 250 ml.

Łyżka - płaska łyżka do zupy o pojemności około 15 ml.

Łyżeczka - płaska łyżeczka do herbaty o pojemności około 5 ml

Produkty

łyżeczka

łyżka

szklanka

Bulion

5g

15g

250g

Bułka tarta

3g

8g

150g

Cukier kryształ

5g

15g

220g

Cukier puder

3g

10g

200g

Kakao w proszku

2g

5g

-

Kasza gryczana

-

20g

200g

Kasza manna

-

15g

180g

Majonez

4g

12g

-

Masło

4g

10g

-

Mąka pszenna

3g

10g

170g

Mąka ziemniaczana

3g

9g

220g

Mleko

5g

15g

250g

Olej

4g

13g

220g

Proszek do pieczenia

3g

10g

-

Przecier pomidorowy

5g

15g

-

Ryż

5g

15g

220g

Smalec

-

20g

-

Starty żółty ser

3g

8g

125g

Śmietana

5g

12g

220g

Sól

5g

15g

-

Wiórki kokosowe

5g

10g

-

Żelatyna

3g

-

-

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • gackt-camui.opx.pl