[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Wstęp

Szanowni Państwo, kieruję z mojej witryny słowa wstępu do wszystkich miłośników historii ojczystej, szczególnie jednak do tych Państwa, którzy będąc potomkami szlacheckich rodów polskich z ziem ukraińskich pierwszej Rzeczypospolitej, darzą osobistym właśnie sentymentem dawne Kresy Wschodnie.

Pozwolą Szanowni Państwo, że zanim zagłębimy się w główny temat niniejszego wstępu - poszukiwania genealogiczne- przypomnimy sobie pokrótce tło i główne wydarzenia epoki schyłkowej świetności Polski.

Kiedy zmowa Cesarzy sprawiła, że słabnąca Rzeczpospolita - wyrokiem Historii - skazana została na nieistnienie, jej wschodnie - litewskie i ruskie - ziemie zostały w kolejnych rozbiorach przyłączone do Cesarstwa Rosji, w tym Wołyń, który w 1797 roku stał się jedną z guberni złożoną z 12 powiatów - z centralnym miastem Żytomierzem. Szlachta Wołynia znalazła się w obliczu nowej sytuacji prawno- administracyjnej, jakże odmiennej od polskiego prawa i tradycji. Nowa sytuacja odnosiła się także i do samej Rosji, w której zaledwie od dwudziestu kilku lat obowiązywał nowy porządek. Imperium rosyjskie zostało podzielone na 50 guberni pod zarządem gubernatora, te z kolei na powiaty (ujezdy) z kapitanami (isprawnikami) na czele. Miasta zostały wydzielone jako osobne jednostki administracyjne; w miastach powiatowych rządził horodniczy. Również sama historia kształtowania się stanu szlacheckiego w Rosji była o kilka wieków późniejsza niż jego odpowiedników w Rzeczpospolitej czy zachodnich państwach Europy. Dopiero generalny przywilej cesarzowej Katarzyny II dla szlachty " Żałowannaja gramota dworiaństwu" z 21 kwietnia (2 maja) 1785 r. zbierał, porządkował i rozszerzał rozproszone akty prawne tego obszaru. I nne były też drogi wejścia plebejuszy do tego stanu, głównie przez karierę wojskową czy osiągnięcie odpowiedniego stopnia w tabeli rang biurokratycznego aparatu carskiego.

Początkowo, po podziale przyłączonych ziem na gubernie i wprowadzeniu rosyjskiej administracji, utrzymano dawne sądy ziemskie i polskich urzędników niższej administracji oraz starano się uzyskać przychylność polskiej magnaterii, a za jej pośrednictwem szlachty posiadającej majątki ziemskie - posesjonatów. Natomiast podejrzliwie traktowano drobną szlachtę, w większości mocno patriotyczną. Dodajmy, że na terenach przyłączonych żywioł polski był liczebniejszy od zaborcy i niezbyt czytelny - tym samym niebezpieczny- w swym stanie posiadania. Dlatego między innymi, postanowiono dokonać weryfikacji polskiej szlachty nakazując jej we wspomnianej wcześniej "Hramocie o szlachcie" wylegitymować się przed Heroldią w Petersburgu. Jak słusznie przewidziano, sporej części szlachty drobnej sprawiło niemały kłopot przedstawienie stosownych dokumentów mogących świadczyć o szlachectwie.

Chcę Państwu powiedzieć, że szczęśliwie odnalazłem dokumenty dotyczące wywodu szlachectwa polskiego, wołyńskiej rodziny Soroczyńskich herbu Nowina i odszukania jej przodków do roku 1650. Jest to bardzo osobista satysfakcja, bowiem dotyczy mojej żony. Kiedy patrzyłem na Jej radość i dumę z potwierdzenia rodzinnych opowieści, zrozumiałem, że pewnie jest wiele osób, które w wyniku trudnych, skomplikowanych losów swych przodków nie mają namacalnych dowodów swojej historii. Myślę, że tym wszystkim, którzy nie mają możliwości i specjalistycznej wiedzy dla przeprowadzenia poszukiwań genealogicznych, w tym szczególnie kwerend archiwalnych na Ukrainie pomoże lektura tej strony. Zachęcam gorąco wszystkich Państwa do kontaktu ze mną i powierzenia mnie i moim kolegom z Naukowego Towarzystwa Badaczy Wołynia poszukiwań dokumentacji Waszych wołyńskich korzeni. Za naszym pośrednictwem zdołają Państwo dotrzeć do przebogatych zbiorów dokumentów :

księgi parafialne w miejscu pochodzenia, legitymacje szlacheckie, dokumenty wywodowe, archiwum Szlacheckiego Zgromadzenia Deputatów, rodzinne spisy szlachty wg powiatów, służbowe spisy i osobiste sprawy (teczki rodzinne), powszechny spis ludności (w Rosji do roku 1917 prowadzony co 5 lat), dokumenty o służbie wojskowej, dokumenty o wykształceniu, dokumenty skarbowe, sądowe (akty, testamenty, zapisy, itp.) Publikacje tematyczne Towarzystwa Wołyń (XXV tomów).

Wyniki poszukiwań prezentujemy w formie kserokopii materiałów archiwalnych, metryk, dokumentów wywodowych i innych. Zawierają one sygnaturę, potwierdzone pieczątką i podpisem z archiwum.

Pozwolą Państwo, na koniec dodać kilka słów o sobie:

jestem 40 - letnim Rosjaninem , członkiem Naukowego Towarzystwa Badaczy Wołynia, na stałe mieszkam w Polsce. Moja rodzina to żona Irena i dwoje dzieci - studentka Taja i nastolatek Własik.

Dziękując za uwagę pozdrawiam Państwa serdecznie

i życzę sukcesów w poszukiwaniach genealogicznych

Oleg Chorowiec,

Radom.

 

 

 

Szlachta wylegitymowana z Wołynia

Procedura legitymacji miała dwustopniowy kierunek działania:

przewidziane prawem dokumenty wpierw przyjmowała komisja gubernialna złożona z marszałka i przedstawicieli szlachty powiatu, później przesyłano dowody do Petersburga. W każdej guberni założono księgi genealogiczne podzielone na 6 części, do których wpisywano szlachtę stosownie do jej zakwalifikowania na podstawie okazanych dowodów:

•  W części I o dowodach młodszych niż sprzed 1685, (od 100 lat)

•  W części II nobilitowana za zasługi wojskowe

•  W części III nobilitowana za uzyskanie przynajmniej 8 rangi urzędniczej

•  W części IV szlachtę cudzoziemską osiadłą w Rosji przed zaborami

•  W części V arystokrację (szlachtę utytułowaną)

•  W części VI nieutytułowaną, odwieczną - czyli posiadającą szlachectwo przed 1685.

Tą drogą, ci z Państwa Przodków, którzy udowodnili swoje szlachectwo polskie zostali zaliczeni do szlachty rosyjskiej i wpisani do jednej z sześciu części gubernialnej księgi genealogicznej. Wg stanu na rok 1890 szlachectwo rosyjskie otrzymało 13694 rodzin z Wołynia, nazwiska których zostały wpisane wraz z herbami i rodowodami do ksiąg genealogicznych Wołyńskiego Szlacheckiego Zgromadzenia Deputatów. Podkreślić trzeba wyraźnie iż brak dowodów i niezaliczenie do szlachty rosyjskiej nie odbierało szlachectwa polskiego, jednakże brak przywilejów tego stanu w świetle rosyjskiego prawodawstwa, prowadził nieuchronnie do deklasacji. Odmowa legitymacji spotkała też uczestników powstań narodowych, o konfiskatach majątków nie wspominając. Wszystkie te wydarzenia, bogato udokumentowane, pozostawiły po sobie spuściznę wielu tomów akt i pomyślnie dla wielu przetrwały zawieruchy historii spoczywając na półkach archiwów Ukrainy.

W ciągu ostatnich trzech lat ( 2000 - 2002 )prowadziłem badania ksiąg genealogicznych Wołyńskiego Szlacheckiego Zgromadzenia Deputatów. W wyniku tej pracy powstał ręcznie spisany, alfabetyczny wykaz szlacheckich rodzin Wołynia w następującym porządku:

Nazwisko, herb, miejsce zamieszkania, sygnatura.

 

Mapa Wołynia

Gubernia Wołyńska 1795 - 1925.

Gubernia Wołyńska była terytorialno-administracyjną jednostką prawobrzeżnej Ukrainy. (Jej herb prezentowany jest na Stronie Głównej) Powstała w roku 1793 początkowo jako Gubernia Zasławska. Ukazem Katarzyny II od 18. 06. 1795 została przemianowana na Wołyńską. Razem z Guberniami Kijowską i Podolską tworzyła Kijowskie Generał-Gubernatorstwo (tzw. Południowo-Zachodni Kraj ). Centralnymi miastami Guberni były: początkowo Nowograd-Wołyński, później (1804) Żytomierz. Gubernia Wołyńska tworzyło 12 powiatów, w jej granicach było 13 miast, 134 miast małych i 9682 innych miejscowości. Na początku XX w Gubernia zajmowała powierzchnię ponad 70 tys. km. kw, zamieszkiwało tu ok. 4 mln. osób. Gubernia Wołyńska istniała do jej likwidacji 03. 06. 1925 r.

Powiaty: Dubieński, Kowelski, Krzemieniecki, Łucki, Nowogradwołyński, Ostrogski, Owrucki, Rówieński, Starokonstantynowski, Włodzimierski, Zasławski, Żytomierski.

Szlachta utytułowana

Bibierstein - Pilchowski h. Bibierstein - Pilchowski (herb własny).
Brzostowski h. Strzemię. Hrabia.
Chodkiewicz h. Kościesza odmienna. Hrabia.
Czartoryski h. Pogoń Litewska. Książę.
Czetwertyński - Światopełk h. Czetwertyński (Pogoń Ruska). Książę.
Dunin - Suligostowski h. Łabędź. Graf.
Grabjew h. Andrault de Buy. Książe.
Gurowski h. Wczele. Hrabia.
Jabłonowski h. Prus III. Książę.
Katanca. Graf.
Komorowski h. Korczak. Hrabia.
Krasicki h. Rogala. Hrabia.
Kurcewicz - Koriatowicz h. Kurcz. Książę.
Lubomirski h. Szreniawa odmienna. Książę.
Plater h. Plateh (herb własny). Hrabia.
Pociej h. Pociej czyli Waga odmienna.
Poniński h. Łodzia. Książę.
Radziwiłł h. Trąby odmienne. Książę.
Sanguszko h. Pogoń Litewska. Książę.
Sierakowski h. Ogończyk. Hrabia.
Szodoar h. Szodoar (herb własny). Baron.
Tarnowski h. Leliwa. Hrabia.
Wandalin - Mniszech h. Mniszech. Hrabia.
Woroniecki h. Korybut. Książę.

 

 

 

 

 

 

 

 

RODZINY SZLACHECKIE

A

Abaszewicz h. Leliwa. Powiat Owrucki.
Abaszyński h. Abdank. Powiat Krzemieniecki.
Abramowicz h. Lubicz. Powiat Kowelski, Łucki.
Abramowicz h. Waga.
Abramowicz h. Zagłoba. Powiat Dubieński.
Abramowski
Adamowicz
Adamowski
Adaszyński
Afanasjew
Akajewicz
Albrecht
Albrychtowicz
Aleksandowicz
Aleksandrowicz
Aleksandrowski
Ambroziewicz
Ambrożkiewicz
Amouroks
Amouroża
Androszewsi
Andruchowicz
Andruski
Andruszczenko
Andruszewicz
Andruszkiewicz
Andryjewski
Andrzaowski
Andrzejewski
Andrzewski
Andrzyjewski
Anferowicz
Anglikowski
Anrdoniewski
Antaszewski
Antecki
Antobowicz
Antoniewski
Antonowicz
Antonowski
Antuziński
Antuziński
Antypowicz
Aponowicz
Arabski
Aratowski
Arciszewski
Artwichow
Artwinow
Aslamowicz
Audycki
Augustynowicz
Awedyk
Awramowski

B

Babczyński
Babicz
Babik-Strzelecki
Babiński
Babski
Bachowski
Baczewski
Baczkowski
Baczyński
Badowski
Bagański
Bagatski
Bagiński
Bagliow
Bagnicki
Bagocki
Bagrelski
Bagrinowski
Bagrynowski
Bajer
Bajkowski
Balbus
Baldus
Balicki
Bałaszkiewicz
Bałkowski
Bandrowski
Bankowski
Bantkowski
Bańkowski
Baraniecki
Barankiewicz
Baranowski
Barański
Barbowski
Barcikowski
Barczewski
Bardecki
Barielski
Barkowski
Barno
Barowiecki
Barski
Barszczewski
Barszcz-Korzeniowski
Bartlewicz
Bartnicki
Bartosiewicz
Bartoszewicz
Bartoszewski
Bartoszyński
Barycki
Barysewicz
Barżański
Barżeński
Baski
Baszyński
Batkowski
Batorewicz
Batowski
Baworowski
Bączkowski
Bąfała
Bąfałow
Bąkowski
Becha
Bechowicz
Bekesza
Bełdowski
Benkowski
Bereziecki
Berezow
Berezowski
Bereźnicki
Bereżecki
Bereżeński
Bergielewicz
Bergow
Berna
Bernacki
Bernakiewicz
Bernatowicz
Bernawski
Bertacki
Bertrand
Berżyński
Besiekierski
Besson
Bestkowski
Beszlager
Betlejemski
Betner
Bębniewski
Będrowski
Będziński
Białecki
Białkowski
Białobocki
Białobrzeski
Białocki
Białokoń
Białokura(y)
Białokurow
Białostocki
Białoszycki
Białowiejski
Białowolski
Białozubow
Bibersztejn-Pilchowski
Biedliński
Biedło-Zwoliński
Biedrzycki
Bieguszewicz
Biejnar
Biejzyma
Biejzymski
Biel
Bielacki
Bielajew
Bielakiewicz
Bielakow
Bielakowski
Bielatowicz
Bielawski
Bielecki
Bieleka
Bielgram
Bielicki
Bieliński
Bielkiewicz
Bielkowski
Bielski
Bieniakowski
Bieniecki
Bieniewski
Bieńkowski
Biesiadowski
Biezymski
Bigocki
Bijerow
Bilański
Bilecki
Bilicki
Biliński
Bilski
Birkowski
Biron
Bironow
Biskupski
Biszlager
Bleszyński
Bliczyński
Blidyński
Blindowski
Blinowski
Blizieski
Bliziński
Blocki
Blodzki
Bławdziewicz
Błazowski
Błażejewski
Błażewicz
Błażewski
Błędowski
Błocki
Błodski
Błoniewski
Błoński
Bniński
Bobicki
Bobiński
Bobołowicz
Bobowski
Bobroski
Bobrowicki
Bobrowicz
Bobrownicki
Bobrowski
Bobr-Pietrowicki
Bobrzecki
Bobrzeniecki
Bochaniewicz
Bocheński
Bochonowicz
Boczkowski
Boczrski
Bodnarowski
Bodowski
Bogacki
Bogatko
Bogdanow
Bogdanowicz
Bogdanowski
Bogdański
Bogdaszewski
Bogicki
Bogliow
Bogorajski
Bogoszewski
Bogucki
Bogulski
Boguński
Bogurski
Bogusławski
Bogusz
Boguszewicz
Boguszewski
Boguszow
Bojakowski
Bojanowski
Bojar
Bojerow
Bolaszkiewicz
Bolesławski
Bołsunowski
Bonakewicz
Bonar
Bondin
Boner
Boniakiwicz
Boniecki
Boratyński
Borecki
Borejko
Borejkow
Borewiczh
Borkowski
Bornakowski
Borowiecki
Borowski
Borowy
Borszczewski
Bortnowski
Borucki
Borudzki
Borudzski
Borułowski
Boryczewski
Borysewicz
Borysiewicz
Borysławski
Borysow
Borysowicz
Boryszewski
Borzański
Borzdański
Borzęcki
Bosiaci
Bosiarski
Bossowski
Bosuński
Bośniacki
Botmanow
Botner
Bozowski
Brachocki
Brajczewski
Braner
Brański
Bratkowski
Brodecki
Brodkiewicz
Brodnicki
Brodowicz
Brodowski
Brodzecki
Brodzki
Brokostowski
Bromirski
Bronicki
Broniecki
Broniewski
Bronikowski
Broniszewski
Bronopicki
Bronowicki
Bronowski
Brorzyński
Broszkowski
Brożowski
Bruchaczew
Brudnicki
Brugacza
Brunetow
Brusenko
Brzeski
Brzewicki
Brzezicki
Brzeziński
Brzezowski
...

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • gackt-camui.opx.pl